• POWRÓT


  Każdego roku tysiące ludzi zastanawia się nad wyborem kierunku studiów podyplomowych, z roku na rok jest to coraz bardziej powszechna forma podnoszenia swoich kwalifikacji.


  Od połowy lat 90, uczelnie notują ogromny wzrost zainteresowania studiami podyplomowycmi, co skutkuje poszerzaniem oferty i dostosowywaniem kierunków do obecnego rynku pracy.


  Jednak powstaje pytanie, jak nie pogubić się w natłoku informacji i nie stracić czasu i pieniędzy przeznaczonych na naukę? Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych błędów popełnianych przez osoby decydujące się na skorzystanie ze studiów podyplomowych.

   

  Błąd 1 – Wybór kierunku bez rozeznania rynku pracy.

  Jest to częsty błąd, ludzie podejmują decyzję o wyborze kierunku często w ostatniej chwili, nie przyglądając się sytuacji na rynku pracy czy też nie wiedząc do końca, co chcą robić po zakończeniu nauki.

  Jeżeli nie masz pomysłu na swoje dalsze życie, a masz zamiar dalej studiować, zapoznaj się z zapotrzebowaniem na rynkach pracy. Pozwoli Ci to oszczędzić pieniądze i czas, a dodatkowo zmniejszy w przyszłości problemy ze znalezieniem dobrej pracy.

   

  Błąd 2 – Wybór tzw. modnych kierunków.

  Jest to bardzo powszechny błąd, który po skończeniu studiów podyplomowych, konfrontuje nas z rzeczywistością i nagle okazuje się, że poświęciłeś czas i pieniądze, aby obrazowo mówiąc nauczyć się „kursu koszenia trawy”

  Nigdy nie ulegaj namową znajomych, hasłom reklamowym, chwilowej modzie.

  Pamiętaj, nie możesz traktować swojej przyszłości sezonowo, dokładnie przygotuj się do wyboru kierunku, musi być to kierunek, który ma Ci pomóc rozwinąć swoje umiejętności i przebić się na rynku pracy, a nie zmarnować czas, którego nie uda się odzyskać.

   

  Błąd 3 – Sugerowanie się listami punktowymi.

  Sugerowanie się rankingiem uczelni wyższych, nie jest zbyt wartościowym punktem odniesienia. O ile rankingi powstają przy uwzględnieniu obiektywnych kryteriów, to jednak ich ocenienie i punktacja mogą odbiegać od tych, jakie zastosowałby przyszły kandydat na studia.

   

  Błąd 4 – Oszczędzanie na podnoszeniu kwalifikacji.

  Często zdarza się, że to nie kierunek i zainteresowania, ale pieniądze decydują o wyborze kierunku podyplomowego.

  Podstawowym kryterium wyboru nie może być jedynie fakt dofinansowywania studiów z Funduszy Europejskich. Przede wszystkim powinieneś kierować się programem studiów podyplomowych, renomą uczelni oraz kadry, a jeśli okaże się że studia, które znalazłeś są dofinansowane, to będzie to dodatkowy atut.

   

  Błąd 5 – Brak rozeznania z programem i formą nauki.

  Nie sugeruj się jedynie nazwą kierunku.

  Ważne jest zapoznanie się z zajęciami, które ujęte są w programie nauczania i co się za nimi kryje, może okazać się, że podejmiesz studia podyplomowe, na których zakres wiedzy będzie odpowiadał posiadanym już przez Ciebie umijętnościom - sytuacja taka nie jest zbyt korzystna.

  Pamiętaj również, że są kierunki, na których ważna jest nie tylko część teoretyczna, ale również praktyczna, jeżeli wybierasz się na taki kierunek, a program zajęć nie obejmuje części praktycznej, to lepiej rozejrzyj się za czymś innym.


  Od czego powinieneś zacząć?

  Najpierw określ jakich studiów podyplomowych tak naprawdę potrzebujesz, a potem skorzystaj z zaawansowanej wyszukiwarki studiów podyplomowych dostępnej tutaj - wyszukiwarka studiów podyplomowych.

Login
Adres email